Home » EVENIMENTE » HyperFest – Festivalul Internațional de Film Studențesc al Universității Hyperion, Ediția 2018

HyperFest – Festivalul Internațional de Film Studențesc al Universității Hyperion, Ediția 2018

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

În perioada 2 – 11 noiembrie 2018, la Cinema Europa (Calea Moșilor, Nr. 127) se desfășoară a XVII-a ediție a HyperFest – Festivalul Internațional de Film Studențesc al Universității Hyperion.

Pentru cele 10 zile de festival, organizatorii Universitatea HyperionParadox FilmDinadins și Straniu Film au pregătit workshop-uri, masterclass-uri și peste 200 de scurtmetraje din 83 de țări.

Juriul acestei ediții este format din: Laurențiu Damian, Președintele juriului – regizor, scenarist și profesor universitar doctor; Bogdan Ficeac – scriitor, scenarist, jurnalist și profesor la Facultatea de Jurnalism Hyperion; Ioachim Ciobanu – actor și regizor; Ionuț Mareș – critic de film; Laura Baron-Georgescu – producător, editor și profesor universitar.

Cei care vor să-și înscrie scurtmetrajele în competiția de anul acesta, trebuie să trimită formularul de înscriere la adresa de e-mail hyperfestival@gmail.com până duminică, 28 octombrie.

Formularul de înscriere: Inscriere HyperFest 2018

Se recomandă:

  • filme cu durata de până în 35 de minute;
  • trimiterea filmelor prin www.wetransfer.com;
  • calitatea imaginii să fie cel puțin HD (1920 × 1080);
  • formatul filmelor să fie mp4, mov, mpg (mpeg), avi sau mkv;
  • filmele să aibă subtitrare în limba engleză.

Pentru prima dată, anul acesta are loc și un concurs de scenarii dedicat studenților pasionați de filme, de la orice facultate, care se pot înscrie până pe 11 noiembrie, ultima zi a festivalului.

Condiții de participare și înscriere: https://bit.ly/2ytHFDA 

PROGRAMUL HYPERFEST 2018

Vineri, 02.11.2018
10:00 – 16:00 – Workshop Actorie „Let It Go Acting Studio” – Universitatea Hyperion
18:00 – 20:00 – Masterclass Regie, susținut de Corneliu Porumboiu – Universitatea Hyperion

Sâmbătă, 03.11.2018
10:00 – 18:00 – Workshop Actorie „Let It Go” – Universitatea Hyperion

Duminică, 04.11.2018
10:00 – 18:00 – Workshop Actorie „Let It Go” – Universitatea Hyperion

Luni, 05.11.2018
14:00 – 16:30 – Discuție film independent cu Dan Chișu – Universitatea Hyperion
17:00 – 19:00 – Masterclass Imagine, susținut de Liviu Marghidan – Universitatea Hyperion

Marți, 06.11.2018
14:00 – 14:50 – Calup 1 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Calup 2 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 3 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Calup 4 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa

19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:00 – 20:20 – Ceremonia de deschidere

20:30 – 23:00 – Alice T. (2018) de Radu Munteanu + Q&A – Cinema Europa

23:00 – 02:00 – Party Deschidere – Zepellin Pub (Str. Marin Serghiescu 7)

Miercuri, 07.11.2018

14:00 – 14:50 – Calup 5 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Calup 6 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Experimental Competiție Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 7 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa

19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 22:00 – Fotbal Infinit (2018) de Corneliu Porumboiu + Q&A – Cinema Europa

Joi, 08.11.2018

13:00 – 13:50 – Calup 8 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
14:00 – 14:50 – Calup 9 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa

15:00 – 15:50 – Experimental Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 10 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 11 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa

19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Scurtcircuit (2017) de Cătălin Saizescu + Q&A – Cinema Europa

Vineri, 09.11.2018

14:00 – 14:50 – Calup 12 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Calup 13 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 14 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa

19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Povestea unui Pierde Vară (2017) de Paul Negoescu + Q&A – Cinema Europa

Sâmbătă, 10.11.2018
13:00 – 15:30 – Masterclass Actorie, susținut de Alexandru Papadopol – Universitatea Hyperion

14:00 – 14:50 – Calup 15 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa
15:00 – 15:50 – Experimental Competiție – Cinema Europa
16:00 – 16:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
17:00 – 17:50 – Documentare Competiție – Cinema Europa
18:00 – 18:50 – Calup 16 Scurtmetraje Competiție – Cinema Europa

19:00 – 19:50 – Animații Competiție – Cinema Europa
20:15 – 23:00 – Lemonade (2018) de Ioana Uricaru + Q&A – Cinema Europa

Duminică, 11.11.2018
12:00 – 16:00 – Tur Castel Film Izvorani – Castel Film Studios
15:30 – 18:00 – Bacalaureat (2018) de Cristian Mungiu + Q&A – Cinema Europa

18:30 – 19:50 – Ceremonia de închidere
20:00 – 22:30 – Singură la nunta mea (2018) de Marta Bergman + Q&A – Cinema Europa
23:00 – 03:00 – Party Închidere – Gallery Cafe (Str. Leonida 9-11)

Pagina de Facebook dedicată evenimentuluifacebook.com/events/1084446065044309

Intrarea la festival este LIBERĂ!

Parteneri: Hyp TVHyperFlash6TVUniunea Ziariştilor Profesionişti din RomâniaRadio Fx NetUltima OrăIQoolDRONEware, Dacin Sara, Uniunea Cineaștilor din România, Centrul Național al CinematografieiRADEF România FilmFat Cat Films, Let It Go – Acting Studio.

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Pin It Share 0 Filament.io 0 Flares ×

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 LinkedIn 0 Pin It Share 0 Filament.io 0 Flares ×